Elektronika, Programowanie, Obrabiarki CNC i inne dziwne rzeczy

Projekty które rzadko zostają ukończone

Regulator mocy (obrotów) odkurzacza

Chciałbym wykorzystać przemysłowy odkurzacz Sparky jako odciąg trocin do mojej frezarki. Odkurzacz ten ma jednak zdecydowanie zbyt dużą moc przez co jest bardzo głośny. W związku z tym buduje fazowy regulator mocy oparty na schemacie układu firmy AVT o oznaczeniu AVT-1007. Typowa aplikacja układu U2008 w połączeniu z triakiem BT138 umożliwia sterowanie urządzeniami o maksymalnej mocy 3,5kW. Jak zwykle staram się aby urządzenie było maksymalnie tanie i tu poważnym problemem okazało się znalezienie odpowiedniej obudowy. W biedronce zobaczyłem trójdrożne rozgałęziacze sieciowe i postanowiłem taki rozgałęziacz wykorzystać. Zanim zacząłem go psuć wyglądał tak:

rozgaleziacz-zasilania-kemot-rozgaleziacz-sieciowy-1-na-3-okr-41926-100000-20320-M1-A

Kiedy w końcu udało mi się odkręcić bardzo nietypowe wkręty (3 nacięcia z boku łba) moim oczom ukazał się widok typowej tandetnej chińszczyzny. Przeróbkę obudowy zacząłem od żmudnego wycinania 2 gniazd w miejscu których zamierzam umieścić elektronikę sterownika. Dziury po gniazdach zatkam wyfrezowanym odpowiednio kawałkiem tworzywa. W 1 otworze umieszczę potencjometr regulatora a w drugim dodatkowy wyłącznik (jeśli uda mi się go zmieścić). Dużym utrudnieniem jest konieczność dopasowania płytki drukowanej do kształtu obudowy i konieczność zmieszczenia całości (łącznie z radiatorem na triaku) w jej niewielkim wnętrzu. Radiator przy zakładanej mocy około 1,5kW (tyle wystarczy do sterowania odkurzaczem) powinien mieć już całkiem spore wymiary i wymagane są otwory wentylacyjne umożliwiające jego chłodzenie. W środku rozdzielacza znajdują się metalowe elementy łączące wtyczkę rozdzielacza z gniazdkami które także zadania nie ułatwiają.

Schemat elektroniki regulatora:
schemat1

Schemat do dokładnie kopia układu AVT-1007. Do schematu powstaje płytka dopasowana kształtem do miejsca po 2 gniazdach w obudowie rozdzielacza. W tej chwili wygląda to tak:
plytka1
Kolejny element to maskownica zakrywającą dziury po wyciętych gniazdach. Z jednej stronie potencjometr regulacyjny, z drugiej strony szczeliny wentylacyjne nad radiatorem:

maska1

Kilka zdjęć przedstawiających kolejny etap dopasowywania płytki do obudowy:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *