Elektronika, Programowanie, Obrabiarki CNC i inne dziwne rzeczy

Projekty które rzadko zostają ukończone

Quadcopter

Quadcopter (czterosilnikowy model latający) zaczął powstawać kiedy obejrzałem filmiki nagrywane za pomocą kamer umieszczonych na takich maszynach.

Podstawa coptera są 4 silniki napędowe i elektronika która nimi steruje. Utrzymanie pionowej pozycji coptera możliwe jest dzięki  nowoczesnym czujnikom takim jak żyroskopy elektroniczne i akcelerometry, które dostarczają danych na temat położenia oraz przyspieszenia w 3 osiach. Dane te są analizowane na bieżąco i wykorzystywane do korygowania położenia poprzez zmianę prędkości obrotowej każdego silnika. Bardziej rozbudowane coptery zawierają wiele dodatkowych czujników które umożliwiają automatyczne utrzymaniu wysokości (barometry, czujniki odległości), kierunku (magnetometry) oraz położenia (odbiorniki gps).

Sterowanie lotem odbywa się za pomocą standardowej, minimum 5 kanałowej aparatury RC. Moja aparatura to najtańszy model firmy HobbyKing (HobbyKing HK6S 2.4Ghz FHSS 6Ch Tx & Rx Mode 2). Nie miałem możliwości przetestowania jej na odległości większej niż kilka metrów. Ogólna jakość pozostawia niestety wiele do życzenia – antenka dotarła połamana ze względu na kiepsko zaprojektowane opakowanie, naklejki na obudowie od razu poodpadały. Po kilku miesiącach wywalczyłem dosłanie mi nowej antenki.

Sercem coptera był procesorek Atmega328P z oprogramowaniem typu opensource o nazwie MultiWiiCopter które stworzone zostało do użycia na edukacyjnej platformie ARDUINO. Osobiście nie korzystałem jednak z fabrycznych urządzeń ARDUINO (dostępnych w wielu róznych odmianach) a zamiast tego stworzyłem uproszczoną wersję na płytce znacznie lepiej przystosowanej do montażu na copterze.

Kilka zdjęć maszyny:

One Response so far.

  1. Radek pisze:

    Właśnie takie fajne panoramy można robić używając Coptera :) http://rybnik360.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *