Elektronika, Programowanie, Obrabiarki CNC i inne dziwne rzeczy

Projekty które rzadko zostają ukończone

Pęknięte koło w drukarce CANON I70

DSCN2479

Przenośna drukarka CANON I70 jest całkiem zgrabna ale cierpi na pewną przypadłość. Koło napędzające przesuw papieru potrafi pęknąć a potem złamać się na pół. Pęknięcie objawia się głośnym terkotaniem podczas pracy a także sygnalizowaniem błędów. W mojej drukarce koło zębate było już pęknięte, a od odgłosów w czasie pracy bolały zęby. Na poniższym filmiku widać drukarkę z tym samym problemem:

 

Rozebranie drukarki nie było niestety proste. Obudowa jest delikatna a jej otwarcia wymaga użycia dużej siły. Dobranie się do mechanizmu również sprawiło mi sporo problemów ze względu na ciasne upakowanie wszystkiego w obudowie.

Po wyjęciu koła zacząłem zastanawiać się czym je skleić. Większość popularnych klejów odrzuciłem bo wątpię w ich skuteczność przy sporych obciążeniach. Porządne kleje (np firmy loctite) są z kolei zdecydowanie zbyt drogie. W końcu zdecydowałem się na budżetowe rozwiązanie polegające na „spawaniu” plastiku lutownicą i dodatkowe zabezpieczenie stalowym drucikiem. Ze względu na upakowanie elementów mechanizmu, nie mogłem pozwolić na zwiększenie grubości zębatki. Z tego powodu drucik musiał także zostać delikatnie wtopiony w plastik. Efekt wizualny nie jest niestety rewelacyjny:


Po złożeniu drukarki prezentuje się to dużo lepiej:

No i co najważniejsze – działa !Tak więc drukarka została naprawiona kosztem 0 zł.

A tutaj pozostałe zdjęcia które zrobiłem. Nie mam niestety dokumentacji procesu rozbierania obudowy i mechanizmu:

One Response so far.

  1. Maskara pisze:

    Nieźle to wykminiłeś ze spawaniem plastiku i stalowym drucikiem. Ja bym tak nie umił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *